Dwie strony sieci - spotkania z młodzieżą
W grudniu 2016r. w placówkach oświatowych powiatu obornickiego w ramach programu profilaktycznego „Dwie strony sieci” przeprowadzono prelekcje obejmujące tematykę zagrożeń wynikających z niewłaściwego korzystania z Internetu. Przedsięwzięcie jest częścią projektu „Obserwatorium Zagrożeń dla Ludzi Młodych”.
Jednym z głównych zagrożeń dot. młodych osób to te pochodzące z sieci. Internet poza wieloma walorami edukacyjnymi, informacyjnymi i rozrywkowymi jest źródłem szeregu szkodliwych treści oraz nośnikiem przykładów wielu negatywnych zachowań. Codzienna aktywność młodego pokolenia toczy się równolegle online i offline, a granica między światem realnym i wirtualnym coraz bardziej się zaciera. Nowoczesne narzędzia komunikacyjne pozwalają młodym ludziom na zachowanie pozornej anonimowości podczas zawierania nowych znajomości, co naraża je na możliwość nawiązania kontaktu również z osobami niebezpiecznymi. Młodzi internauci często podają obcym osobom prywatne informacje, opowiadają o swoich problemach, o swoich najbliższych, przesyłają swoje fotografie zawierające niekiedy bardzo intymne treści. Umawiają się na spotkania z nowopoznanymi osobami w realnym świecie nie podejrzewając na jakie zagrożenia narażają siebie. Cyberprzemoc to nowe oblicze przemocy rówieśniczej wykorzystującej internetowe narzędzia informacyjne i komunikacyjne polegające na prześladowaniu, nękaniu, wyśmiewaniu innych. Brak świadomości z płynących zagrożeń stwarza realne zagrożenie stania się potencjalną ofiarą przestępstwa. Do niebezpiecznych treści zalicza się m.in. filmy, zdjęcia lub teksty o charakterze pornograficznym prezentujące przemoc, promujące niezdrowe postawy i zachowania.
AW ostatnich dniach nauki szkolnej przed świąteczną przerwą funkcjonariusz Zespołu Profilaktyki Społecznej Komendy Powiatowej Policji w Obornikach spotkał się z uczniami kilku szkół z terenu powiatu obornickiego. Poza tematami związanym z cyberprzemocą i cyberprzestępczością uwagę młodych ludzi zwrócono na nadal aktualny problem społeczny związany z zażywaniem tzw. dopalaczy i innych środków odurzających. St. sierż. Paweł Witzberg zaznajomił słuchaczy z odpowiedzialnością prawną dot. powyższych zagadnień. Okres przedświątecznym był też okazją porozmawiania z młodzieżą na temat zagrożeń i konsekwencji prawnych wynikających z odpalania fajerwerków.