Życie ludzkie zagrożone wychłodzeniem - apel o wrażliwość
W związku z falą mrozów Policja apeluje o wzmożoną czujność i zwracanie uwagi na wszystkie osoby, których życie może być zagrożone. Przez całą dobę czynne są numery alarmowe 112, 999 i 997. Informacja szybko przekazana służbom może komuś uratować życie. Nie bądźmy obojętni na zagrożenia związane z wychłodzeniem organizmu.
Policja, a także pozostałe służby podległe MSWiA podejmują działania zmierzające do ochrony osób w sposób szczególny zagrożonych wychłodzeniem. W trakcie patroli także z funkcjonariuszami straży miejskich oraz pracownikami Ośrodków Pomocy Społecznej kontrolowane są miejsca, gdzie mogą przebywać osoby bezdomne.
Policjanci w całym kraju sprawdzają wszystkie te miejsca, o których wiedzą lub podejrzewają, że mogą tam być osoby wymagające pomocy. Reagują także na sygnały przekazywane przez obywateli. Osoby zagrożone zamarznięciem odwożone są do domów, schronisk, noclegowni, ośrodków Monar, Caritas, izb wytrzeźwień, a nawet komend i komisariatów. W tym szczególnym czasie nawet drobne zaniechanie może doprowadzić do tragedii.
Pamiętaj również, że zagrożone są nie tylko osoby bezdomne. Mogą to być także seniorzy, którzy nie radzą sobie sami z podstawowymi czynnościami. Wyjście na zakupy może okazać się dla nich tak wielkim wysiłkiem, że nie zdołają dotrzeć do domu. Czasem nie mają siły przynieść opału. Dlatego tak ważna jest wrażliwość i zwracanie uwagi na to co się dzieje wokół bo być może ktoś z sąsiadów wymaga wsparcia i doraźnej pomocy.
Ważne jest także rozsądne planowanie i przeżywanie imprez towarzyskich. Zadbajcie Państwo o bezpieczny powrót do domu wszystkich uczestników spotkania. Wypity alkohol sprawia, że odczuwanie zimna jest inne i osoby odurzone alkoholem pozostając zbyt długo na zewnątrz mogą narazić się na odmrożenia. Przyśnięcie na przystanku autobusowym czy upadek w zaspę śnieżną może doprowadzić do tragedii.
Podczas ostatniego długiego weekendu dyżurny KPP Oborniki otrzymał dwa zgłoszenia, których treść jednoznacznie wskazywała na niebezpieczeństwo nastąpienia śmierci w wyniku wychłodzenia. Pierwsze zgłoszenie pochodziło z Rogoźna. W przekazanej informacji ustalono, że na jednej z ulic leży osoba odurzona alkoholem. 46 letni mieszkaniec Rogoźna w stanie silnego upojenia alkoholowego został przetransportowany do szpitala. Kolejne zgłoszenie oficer Dyżurny otrzymał następnego dnia, gdzie rozmówca sam poprosił o pomoc. 43 letni bezdomny został odwieziony do Ośrodka Monar w Rożnowicach.
Jeżeli sami Państwo nie jesteście w stanie pomóc takim osobom, lub jesteście świadkami takiej sytuacji poinformujcie właściwe służby. Przez całą dobę czynne są telefony alarmowe: 112, 997 i 999.