ZMIANA PRZEPISÓW W USTAWIE ANTYALKOHOLOWEJ
Ustawa o Wychowaniu w Trzeźwości i Przeciwdziałaniu Alkoholizmowi przeszła zmiany. Dotychczasowe przepisy były na tyle nieokreślone, że konsumenci nie wiedzieli, co w rzeczywistości jest dozwolone, a co zakazane.
Miejscami zakazanymi do tej pory były między innymi szkoły, dworce, szpitale, parki, skwery, ulice. Zakazami były objęte również miejsca wskazane w uchwałach rad gmin. W praktyce oznaczało to, że konsument nie był do końca świadomy, gdzie mógł wypić alkohol, bez narażenia siebie na możliwość ukarania mandatem.
Przez zmianę przepisów, obowiązuje zakaz spożywania napojów alkoholowych w miejscach publicznych. Można natomiast publicznie pić alkohol jedynie w miejscach przeznaczonych do jego spożycia. Nie można więc robić tego w miejscach ogólnie dostępnych dla każdego.
Gminy zyskują także prawo do wprowadzania zakazów nocnej sprzedaży alkoholu na swoim terenie. Możliwe będzie także ustalenie maksymalnej liczby zezwoleń na sprzedaż alkoholu. Gminy będą decydować także o zezwoleniach dla punktów sprzedaży i spożycia, takich jak bary, puby czy ogródki piwne.