LEKCJA HISTORII POLICJI Z UDZIAŁEM OBJEZIERSKIEJ KLASY POLICYJNEJ
W minionym tygodniu uczniowie klasy policyjnej z Objezierza uczestniczyli w wyjątkowej lekcji historii o Policji. Zajęcia odbyły się w „Sali Tradycji” Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu.
W miniony wtorek uczniowie klasy o profilu policyjnym z Zespołu Szkół w Objezierzu mieli niebywała okazję uczestniczyć w wyjątkowej lekcji poświęconej służbie w Policji. Uczestnicy zajęć mogli zobaczyć jak wyglądali i pracowali policjanci na początku XX wieku. Spacer po „Sali Tradycji” Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu poprowadził kustosz wystawy podinsp. Jarosław Szemerluk.
Swoje pierwsze kroki podczas zwiedzania wystawy uczniowie skierowali do sali poświęconej początkom policyjnej formacji. Tu można było zobaczyć jak prezentowało się pierwsze umundurowanie policjanta, jak również wykorzystywane wyposażenie. Nieodłącznym środkiem transportu w tamtych czasach był rower i służbowy koń. W tym miejscu wyjaśniono wiele wątków policyjnego życia, począwszy od dbałości o wygląd policjanta, po kary związane z nienależytą dbałością o czystość uprzęży.
W dalszej kolejności młodzież szkolna wraz z opiekunami oprowadzeni zostali po sali generalskiej, gdzie w gablotach umieszczone zostały mundury policyjnych generałów oraz policyjne sztandary.
Następnie uczestnicy lekcji odwiedzili salę poświęconą pracy funkcjonariuszy w latach 80-tych i 90-tych. Poza umundurowaniem można było obejrzeć tu stanowisko kierowania jednostką Policji.
Dalej młodzież zapoznała się ze współczesną służbą funkcjonariusza Policji. Tu witani przez rzeźbę św. Michała Archanioła mieli okazję obejrzeć choćby pierwsze komputery, z których korzystali policjanci oraz zobaczyć postać policyjnego antyterrorysty czy choćby broń odebraną chuliganom stadionowym podczas zabezpieczania imprez sportowych.
Ostatnim punktem zwiedzania była sala poświęcona Ruchowi Drogowemu. Miejsce ucharakteryzowane na ulicę mieściła w sobie policyjne motocykle począwszy od milicyjnego junaka po policyjne BMW. Uczniowie mieli okazję zobaczyć pierwsze mierniki prędkości, umundurowanie funkcjonariusza Ruchu Drogowego czy też alkomaty i „baloniki” pozwalając zbadać zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu.
Niewątpliwie spotkanie to było ciekawą lekcją historii o Policji na przestrzeni 100-lecia formacji.
Paweł Witzberg