DEBATY SPOŁECZNE „POROZMAWIAJMY O BEZPIECZEŃSTWIE – MOŻESZ MIEĆ NA NIE WPŁYW”
W dniach 23 i 27 maja na terenie powiatu obornickiego odbyły się dwie debaty społeczne zatytułowane „Porozmawiajmy o bezpieczeństwie. Możesz mieć na nie wpływ”, których organizatorem była Komenda Powiatowa Policji w Obornikach. Tematem przewodnim spotkań były zagadnienia związane z funkcjonowaniem Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa, aplikacji Moja Komenda, programem „Dzielnicowy bliżej nas” oraz bezpieczeństwem w ruchu drogowym i bezpieczeństwem seniorów.
Priorytetowe kierunki działań polskiej Policji w zakresie zapobiegania przestępczości oraz innym zagrożeniom społecznym znalazły odzwierciedlenie w Priorytecie nr 1 Komendanta Głównego Policji w postaci „Zwiększenia efektywności działań Policji na rzecz wzmocnienia współpracy ze społeczeństwem”. Wśród zadań przypisanych do tego priorytetu znalazło się m.in. zacieśnianie współpracy ze społecznością lokalną poprzez organizację debat społecznych z uwzględnieniem wniosków z analizy zagrożeń lokalnych.
W toku realizacji powyższych zadań w zeszłym tygodniu 23 maja br. odbyła się debata społeczna, która zorganizowana została w sali sesyjnej Urzędu Gminy w Ryczywole. Kolejna debata odbyła się w miniony poniedziałek w sali sesyjnej Starostwa Powiatowego w Obornikach.
Podczas spotkań policjanci przedstawili i omówili narzędzia, ułatwiające Policji komunikację i wymianę informacji ze społeczeństwem. W tym zakresie zaprezentowane zostały podstawowe założenia Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa oraz aplikacji Moja Komenda.
Uczestników spotkań zaznajomiono również z założeniami programu „Dzielnicowy bliżej nas”, którego istotą jest przybliżenie i ułatwienie kontaktu mieszkańca danego rejonu z dzielnicowym.
Ważną kwestią podjętą podczas debat było bezpieczeństwo seniorów oraz bezpieczeństwo w ruchu drogowym.
Debaty były także okazją do stawiania pytań w kwestiach związanych z poprawą bezpieczeństwa na terenie całego powiatu. Uczestnicy spotkań mieli również możliwość wskazania problemów, które bezpośrednio ich dotykają.
Większość postulatów i zapytań związanych było z bezpieczeństwem w ruchu drogowym. Dotyczyły one w głównej mierze przypadków przekraczania dopuszczalnej prędkości, przekraczania tonażu pojazdów ciężarowych oraz zastrzeżeń co do istniejącej infrastruktury drogowej. Zwrócono uwagę m.in. na ruch kołowy w takich miejscowościach jak Gołaszyn, Maniewo i Bogdanowo.
Zgłoszone podczas debat wnioski i postulaty zostały wysłuchane i przyjęte do rozpatrzenia.
mł. asp. Paweł Witzberg