PODSUMOWANIE WEEKENDU NA DROGACH POWIATU OBORNICKIEGO
W miniony weekend policjanci odnotowali cztery zdarzenia drogowe, w tym dwa wypadki, w których jeden z uczestników przewieziony do szpitala zmarł. Apelujemy o zachowanie ostrożności na drogach!
Do pierwszego zdarzenia drogowego doszło w minioną sobotę tj. 4 lutego około godz. 10:10 na DK 11 w miejscowości Tarnowo. 41-letnia kobieta kierując pojazdem marki Ford nie zachowała odpowiedniej prędkości do panujących warunków na drodze w wyniku czego wpadła w poślizg a następnie zjechała do rowu, gdzie pojazd dachował. W wyniku tego zdarzenia kierująca nie poniosła żadnych obrażeń. Kobieta została pouczona.
Do tragicznego zdarzenia doszło tego samego dnia około godz. 13:30 w miejscowości Uścikówiec. Z wstępnych ustaleń policji wynika, iż 57- letni mężczyzna na prostym odcinku drogi kierując pojazdem marki Mercedes Benz z nieustalonych przyczyn zjechał na lewe pobocze drogi i uderzył w przydrożne drzewo. W wyniku tego zdarzenia mężczyzna został przewieziony do szpitala, gdzie zmarł.
Policjanci pod nadzorem prokuratora będą wyjaśniać przyczyny i okoliczności tego tragicznego w skutkach zdarzenia.
Do kolejnego poważnego zdarzenia doszło tego samego dnia około godz. 19:55 w miejscowości Rogoźno na przejściu dla pieszych. Z wstępnych ustaleń policji wynika, że 44 – letnia kobieta kierując pojazdem marki Ford na skrzyżowaniu ulic Wielka Poznańska a Boguniewska potrąciła przechodzącego przez przejście dla pieszych 72-letniego mężczyznę. W wyniku tego zdarzenia mężczyzna został przewieziony do szpitala.
Do ostatniego zdarzenia doszło 5 stycznia br. około godz. 20:10 w miejscowości Studzieniec. Kierujący pojazdem marki Skoda w trakcie wyprzedzania pojazdu marki Mitsubishi doprowadził do zderzenia się lusterkami. Mężczyzna został pouczony.
Mając na uwadze powyższe zdarzenie z udziałem pieszego, przypominamy o zasadach związanych z przechodzeniem przez jezdnię, które zostały określone w Prawie o Ruchu Drogowym:
- Pieszy wchodzący na jezdnię lub torowisko albo przechodzący przez jezdnię lub torowisko jest obowiązany zachować szczególną ostrożność oraz korzystać z przejścia dla pieszych
- Pieszy znajdujący się na przejściu dla pieszych ma pierwszeństwo przed pojazdem. Pieszy wchodzący na przejście dla pieszych ma pierwszeństwo przed pojazdem, z wyłączeniem tramwaju.
- Przechodzenie przez jezdnię poza przejściem dla pieszych jest dozwolone, gdy odległość od przejścia przekracza 100 m. Jeżeli jednak skrzyżowanie znajduje się w odległości mniejszej niż 100 m od wyznaczonego przejścia, przechodzenie jest dozwolone również na tym skrzyżowaniu.
- Przechodzenie przez jezdnię poza przejściem dla pieszych, o którym mowa w powyższym przypadku jest dozwolone tylko pod warunkiem, że nie spowoduje zagrożenia bezpieczeństwa ruchu lub utrudnienia ruchu pojazdów. Pieszy jest obowiązany ustąpić pierwszeństwa pojazdom i do przeciwległej krawędzi jezdni iść drogą najkrótszą, prostopadle do osi jezdni.
- Jeżeli na drodze znajduje się przejście nadziemne lub podziemne dla pieszych, pieszy jest obowiązany korzystać z niego
- Na obszarze zabudowanym, na drodze dwujezdniowej lub po której kursują tramwaje po torowisku wyodrębnionym z jezdni, pieszy przechodząc przez jezdnię lub torowisko jest obowiązany korzystać tylko z przejścia dla pieszych.
- Przechodzenie przez torowisko wyodrębnione z jezdni jest dozwolone tylko w miejscu do tego przeznaczonym.
- Jeżeli wysepka dla pasażerów na przystanku komunikacji publicznej łączy się z przejściem dla pieszych, przechodzenie do i z przystanku jest dozwolone tylko po tym przejściu.
- Jeżeli przejście dla pieszych wyznaczone jest na drodze dwujezdniowej, przejście na każdej jezdni uważa się za przejście odrębne. Przepis ten stosuje się odpowiednio do przejścia dla pieszych w miejscu, w którym ruch pojazdów jest rozdzielony wysepką lub za pomocą innych urządzeń na jezdni.
- Pieszy musi jednak uważać! PIERWSZEŃSTWO na przejściu nie jest równoznaczne z BEZPIECZEŃSTWEM! Dlatego, każdy pieszy, zanim wejdzie na przejście dla pieszych, powinien upewnić się, czy jest bezpiecznie i czy z żadnej strony nie nadjeżdża pojazd. Cóż nam po pierwszeństwie, jeśli stracimy zdrowie lub nawet życie.
- Apelujemy więc o rozsądek i ostrożność zarówno do pieszych, jak i do kierujących.
IL/SCH