POLICJANCI WZIĘLI UDZIAŁ W OGÓLNOPOLSKIM BADANIU LICZBY OSÓB BEZDOMNYCH
W ramach ogólnopolskiego badania liczby osób bezdomnych organizowanym przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, oborniccy i rogozińscy policjanci wspólnie z instytucjami pomocowymi oraz strażnikami miejskimi sprawdzali miejsca, w których przebywają bezdomni. Celem akcji jest poznanie obecnej skali bezdomności w Polsce.
Policjanci wspólnie ze Strażą Miejską oraz z pracownikami Ośrodka Pomocy Społecznej sprawdzali miejsca, w których przebywają osoby bezdomne.
Działania odbyły się w ramach ogólnopolskiego badania liczby osób bezdomnych. Celem akcji jest poznanie obecnej skali bezdomności w Polsce, w tym powiecie obornickim. Informacje uzyskane w wyniku badania mogą zostać wykorzystane do uwzględnienia problemu bezdomności w strategiach rozwiązywania problemów społecznych, czy podejmowaniu decyzji w zakresie działań związanych z polityką mieszkaniową, dotyczącą np. liczby noclegowni czy schronisk dla osób bezdomnych. Ogólnopolskie badanie liczby osób bezdomnych jest okazją do poznania miejsc grupowania się osób bezdomnych na danym terenie oraz umożliwia udzielenie bezpośredniej pomocy osobom bezdomnym, chociażby poprzez dostarczenie posiłku czy ciepłej odzieży.
Zima wciąż trwa, dlatego policjanci nie pozostają obojętni na los osób potrzebujących pomocy i narażonych na wychłodzenie. Systematycznie kontrolują miejsca, w których mogą przebywać osoby w kryzysie bezdomności. Mimo, że aktualnie temperatury utrzymują się powyżej zera to i tak stanowią poważne zagrożenie dla życia i zdrowia osób bezdomnych, samotnych, w podeszłym wieku oraz dla osób będących pod wpływem alkoholu. Dlatego podczas swoich służb nie ustajemy w sprawdzaniu takich miejsc jak pustostany, prowizoryczne altany czy ogródki działkowe. Mundurowi każdorazowo napotkane osoby bezdomne namawiają do skorzystania z pomocy instytucji, które pomogą przetrwać okres niskich temperatur.
Policjanci apelują o informowanie o każdej zauważonej osobie leżącej lub siedzącej na ziemi, ławkach, przystankach, w altanach ogrodowych, która mogłaby być narażona na wyziębienie. Nie bądźmy obojętni dla tych osób, być może nasza pomoc przyczyni się do tego, że uratujemy komuś życie.
Informacje można przekazywać na nr alarmowy 112 lub do najbliższej jednostki Policji. Można także skorzystać z aplikacji Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa.
ŁP/IL