Aktualności

BLISKO 30 STOPNI I PIES ZAMKNIĘTY W AUCIE – INTERWENIOWALI POLICJANCI

Data publikacji 02.07.2024

Niemal każdego dnia policjanci apelują o niepozostawianie psów w zamkniętych samochodach podczas upałów. Niestety nie do wszystkich ta informacja dociera. 52-letnia kobieta pozostawiła czteronoga w aucie, na szczęście z pomocą przyszli policjanci.

W miniony czwartek, tj. 27 czerwca br. oficer dyżurny policji otrzymał informację, o tym, że na parkingu przy jednym z marketów w Obornikach w zamkniętym samochodzie siedzi pies, któremu ze względu na wysoką temperaturę grozi niebezpieczeństwo.

Policjanci, którzy przyjechali pod wskazany adres potwierdzili zgłoszenie. W słońcu, w  zamkniętym aucie przebywał pies bez dostępu do wody. Temperatura na zewnątrz była już w granicach 30 stopni Celsjusza. Zwierzak wyglądał na zmęczonego. Funkcjonariusze podjęli decyzję o wybiciu szyby, lecz w tym momencie do auta wróciła właścicielka psa -  52-letnia mieszkanka gminy Obornik.

Nie zabierajmy ze sobą zwierząt w podróż samochodem jeśli planujemy załatwianie różnych spraw i wiemy, że nie będziemy mogli ze sobą zabrać zwierzęcia. Często takie osoby tłumaczą się, że wyszły tylko na chwilę, aby zrobić zakupy lub coś załatwić, albo że zostawiły w samochodzie uchyloną szybę. Nawet w ten sposób naraża się pozostawione zwierzęta na zagrożenie – uchylona szyba nie poprawi cyrkulacji gorącego powietrza wewnątrz pojazdu. Wcale też nie trzeba długiego czasu, aby zwierzę mogło ulec przegrzaniu, odwodnieniu, udarowi czy nawet uduszeniu.

Pamiętajmy, że jeśli funkcjonariusze stwierdzą, że pozostawanie psa w aucie zagraża jego życiu, mają prawo użyć wszelkich środków umożliwiających wydostanie go z pojazdu – włącznie z wybiciem szyby.

Pamiętajmy!

Ustawa o ochronie zwierząt w art. 35 ust.1a określa kary grożące za znęcanie się nad zwierzętami, tj. kara grzywny, kara ograniczenia lub pozbawienia wolności do lat 3. W rozumieniu tych przepisów wspomniane znęcanie się nad zwierzętami rozumiane jest również jako „wystawianie zwierzęcia domowego lub gospodarskiego na działanie warunków atmosferycznych zagrażających jego zdrowiu lub życiu”, w co wpisuje się omawiany problem.

Nie bądźmy obojętni. Gdy zauważymy zwierzę znajdujące się w sytuacji zagrażającej jego życiu lub zdrowiu poinformujmy policjantów dzwoniąc pod numer tel. alarmowego 112.

dk/in/IL

 

Powrót na górę strony