ROWERZYSTO ZADBAJ O SWOJE BEZPIECZEŃSTWO
Dla większości osób jazda rowerem jest sposobem na aktywne spędzanie wolnego czasu i rekreację, dla innych jest to środek komunikacji, którym dojeżdżają do pracy, szkoły czy po zakupy. Niestety coraz częściej na terenie powiatu obornickiego dochodzi do zdarzeń z udziałem rowerzystów.
Na bezpieczeństwo rowerzystów ma wpływ wiele czynników, począwszy od pory dnia i warunków atmosferycznych. Najważniejsze są jednak zachowania samych rowerzystów, przede wszystkim respektowanie obowiązujących zasad i przepisów ruchu drogowego oraz umiejętność przewidywania niebezpiecznych sytuacji.
Sezon rowerowy powoli dobiega końca. Tylko od początku roku na terenie powiatu obornickiego doszło do 13 kolizji i 1 wypadku z udziałem rowerzystów, w którym 1 osoba została ranna.
Do jednego z takich zdarzeń doszło 10 października br., na ul. Droga Leśna w Obornikach. 8-letni chłopiec dynamicznie zjeżdżając z chodnika nie upewnił się, że żaden pojazd nie nadjeżdża i wymusił pierwszeństwo przejazdu nadjeżdżającemu pojazdowi, uderzając w jego bok. W wyniku tego zdarzenia na szczęście chłopiec nie doznał poważnych obrażeń.
Aby zadbać właściwie o swoje bezpieczeństwo, należy założyć kask, nie jest on prawnie wymagany, ale potrafi uratować życie! Głowa to najbardziej narażona na urazy część ciała. Jej obrażenia powodują, że skutki zdarzeń są bardzo poważne, a wielokrotnie kończą się śmiercią rowerzystów.
Rowerzysto, pamiętaj o:
- przestrzeganiu przepisów ruchu drogowego,
- korzystaniu z dróg dla rowerów,
- używaniu sprawnego i w pełni wyposażonego roweru,
- niewymuszaniu pierwszeństwa,
- sygnalizowaniu odpowiednio wcześnie manewrów (skrętu, zmiany pasa ruchu),
- korzystaniu z kasku ochronnego - pomimo że kask nie jest obowiązkowym wyposażeniem, warto zadbać o swoje bezpieczeństwo,
- korzystanie z kamizelki odblaskowej
Obowiązek jazdy po drodze dla rowerów:
Rowerzysta ma obowiązek korzystać z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeśli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza lub zamierza skręcić. Kierujący rowerem korzystając z drogi dla rowerów i pieszych, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym.
Rowerzysta na chodniku:
Rowerzysta może jechać po chodniku lub po drodze dla pieszych wyjątkowo, gdy:
- opiekuje się osobą w wieku do lat 10 kierującą rowerem;
- szerokość chodnika wzdłuż drogi, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 50 km/h, wynosi co najmniej 2 m i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów,
- warunki pogodowe zagrażają bezpieczeństwu rowerzysty na jezdni (śnieg, silny wiatr, ulewa, gęsta mgła).
UWAGA!
Kierujący rowerem, korzystając z chodnika lub drogi dla pieszych, jest obowiązany jechać powoli, zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym.
Rowerzysta a przejście dla pieszych:
Rowerzysta jest zobowiązany zejść z roweru i przeprowadzić go po przejściu dla pieszych, jeśli chce je przekroczyć. Zupełnie inaczej przedstawia się sytuacja, kiedy obok pasów dla pieszych jest przejazd rowerowy. W takim wypadku rowerzysta nie musi zsiadać z roweru.
Dziecko na rowerze:
Dzieci poniżej 10 lat mogą samodzielnie poruszać się na rowerze pod opieką osoby dorosłej. Rowerzysta może jechać rowerem po chodniku, gdy opiekuje się osobą w wieku do lat 10 kierującą rowerem.
Dziecko do lat 7 może być przewożone na rowerze, pod warunkiem że jest ono umieszczone na dodatkowym siodełku zapewniającym bezpieczną jazdę.
Wyposażenie obowiązkowe roweru:
- Lampa ze światłem białym lub żółtym selektywnym, umieszczona z przodu.
- Sygnał dźwiękowy (np. dzwonek) o nieprzeraźliwym tonie.
- Lampa ze światłem czerwonym umieszczona z tyłu (może być światło migające).
- Światło odblaskowe barwy czerwonej umieszczone z tyłu, w kształcie innym niż trójkąt.
- Przynajmniej jeden skutecznie działający hamulec – ręczny lub nożny.
W trosce o własne bezpieczeństwo rowerzyści powinni pamiętać, że podczas przejeżdżania przez jezdnię po wyznaczonym przejeździe obowiązani są stosować zasadę szczególnej ostrożności. Przede wszystkim zmniejszyć prędkość, aby kierowca samochodu, zwłaszcza skręcającego w drogę poprzeczną, miał szansę dostrzec rowerzystę z wyprzedzeniem i odpowiednio zareagować.
KGP/IL