Aktualności

"ESCAPE TRUCK" STANĄŁ NA TERENIE ROGOŹNA – NOWATORSKI PROJEKT ZWIĄZANY Z PROFILAKTYKĄ HANDLU LUDŹMI

Data publikacji 17.10.2024

ESCAPETRUCK stanął na terenie Ośrodka Sportu i Rekreacji w Rogoźnie, gdzie z przygotowanymi zagadkami wymagającymi współpracy i logicznego myślenia zmierzyło się blisko 200 osób. Projekt Escapetruck, opracowany przez holenderską Fundację Reshape, jest częścią kampanii edukacyjnej służącej podnoszeniu świadomości na temat ryzyka i niebezpieczeństw związanych z handlem ludźmi.

16 października br., od godz. 10:00 na terenie Ośrodka Sportu i Rekreacji w Rogoźnie stanął Escape Truck. Organizatorami projektu była holenderska policja wspólnie z Ambasadą Królestwa Niderlandów w Polsce i Uniwersytetem Wrocławskim, do współpracy w którym zaproszono również polską Policję.

Ten nowatorski projekt, służy podnoszeniu świadomości na temat ryzyka i niebezpieczeństw związanych z handlem ludźmi wśród młodzieży szkolnej oraz osób poszukujących pracy, a także uświadamianiu warunków życia ofiar handlu ludźmi, ich cierpienia i traumy, poprzez możliwość osobistego doświadczenia w pomieszczeniach specjalnego pojazdu EscapeTruck.

W evencie udział wzięło blisko 200 osób, które zmierzyły się z wyzwaniem ukończenia i wydostania się z pomieszczeń ciężarówki. Zadaniem uczestników odwiedzających Escape Truck jest znalezienie drogi wyjścia z pomieszczenia dzięki rozwiązaniu tematycznych zagadek, które w swojej sekwencji tworzą historię osób, będącymi ofiarami handlu ludźmi. Do rozwiązania przez uczestników były różne scenariusze, jakie wykorzystują w swoich działaniach przestępcy, specjalizujący się w handlu ludźmi.

W trakcie wydarzenia można było zobaczyć pokaz musztry policyjnej przygotowany przez uczniów Szkoły Edukacja Lubasz, pokaz tresury psów służbowych z Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu, prezentację Ogniwa Konnego Policji z Komendy Miejskiej Policji w Poznaniu, pokaz sprzętu policyjnego z Komisariatu Wodnego Policji  w Poznaniu, Oddziału Prewencji Policji w Poznaniu oraz Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Obornikach.

Po zakończeniu zmagań na uczestników czekały stoiska profilaktyczne przygotowane przez Komendę Powiatową Policji w Obornikach, Czarnkowie, Chodzieży, Szamotułach, Komendę Wojewódzką Policji w Poznaniu, Komendę Miejską Policji w Poznaniu. Swoje stanowisko miała również Straż Graniczna, uczniowie z Zespołu Szkół im. A. Mickiewicza w Objezierzu, Zespołu Szkół nr 1 i 2 w Wągrowcu oraz ze Szkoły Edukacja Lubasz. Podczas eventu zorganizowano również małe targi pracy przy udziale Cech Rzemiosł Różnych z Obornik oraz Rogoźna, Powiatowego Urzędu Pracy, lokalnych przedsiębiorców z terenu powiatu obornickiego.

Handel ludźmi to przestępstwo, które z biegiem lat staje się coraz większym zagrożeniem dla podstawowych praw wolności człowieka, ingerującym w cudze życie, nietykalność cielesną i prawo do decydowania o sobie samym. Handel ludźmi stanowi współczesną formę niewolnictwa. Obecnie najczęstszą formą handlu ludźmi jest wykorzystanie do pracy przymusowej. Drugą równie popularną formą jest zmuszanie do pracy w sex biznesie.

W evencie udział wzięli: Karolina Fabiś – Szulc I Wojewoda Wielkopolski, Jacek Bogusławski Członek Zarządu Województwa Wielkopolskiego, Waldemar Cyranek Wicestarosta Powiatu Obornickiego, Marek Jagoda Sekretarz Powiatu Obornickiego, Łukasz Zaranek Burmistrz Rogoźna, Maciej Gracz - Zastępca Burmistrza Rogoźna, Justyna Michalska Zastępca Burmistrza Wągrowca, mł. insp. Tomasz Winiarski Komendant Powiatowy Policji w Obornikach, bryg. Tomasz Daszkiewicz Komendant Powiatowy Państwowej Powiatowej Straży Pożarnej w Obornikach, asp. szt. Patryk Wielgosz Komendant Komisariatu Policji w Rogoźnie, Jarosław Łatka Przewodniczący Rady Miejskiej w Rogoźnie, Magdalena Górna Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Obornikach, Starszy Cechu - Cechu Rzemiosł Różnych w Obornikach Leszek Wicherek. Nie zabrakło także funkcjonariuszy komend miejskich i powiatowych Policji województwa wielkopolskiego.

Powrót na górę strony