Aktualności

DEBATA SPOŁECZNA DLA MŁODZIEŻY - WSPÓŁCZESNE UZALEŻNIENIA

Data publikacji 30.10.2024

W miniony wtorek w Regionalnym Centrum Profilaktyki Uzależnień dla Dzieci i Młodzieży w Rogoźnie odbyła się debata społeczna poświęcona problematyce uzależnień wśród młodzieży zorganizowana przez Komendę Powiatową Policji w Obornikach.

29 listopada br., w Regionalnym Centrum Profilaktyki Uzależnień dla Dzieci i Młodzieży w Rogoźnie odbyła się debata społeczna poświęcona problemowi współczesnych uzależnień młodzieży od narkotyków, substancji psychoaktywnych oraz Internetu.

W debacie uczestniczyli m.in. Krzysztof Horoszkiewicz - Przewodniczący Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Rogoźnie, Marta Stefaniak – Łubianka oraz Katarzyna Szyling - terapeutki z Ośrodka Monar – Markot Rożnowice, Karolina Lorkowska oraz Waldemar Okulanis specjaliści z Regionalnego Centrum Profilaktyki Uzależnień dla Dzieci i Młodzieży w Rogoźnie.

Tuż po powitaniu gości przez podkom. Izabelę Leśnik Oficera Prasowego Komendy Powiatowej Policji w Obornikach i wprowadzeniu w cel debaty, głos zabrała Karolina Lorkowska oraz Waldemar Okulanis, którzy omówili współczesne uzależnienia młodzieży od narkotyków i alkoholu oraz ich wpływ na zachowanie i sposoby radzenia sobie z nimi. Podczas spotkania przekonywali, że trzeba uświadomić sobie, kim jesteśmy dla siebie samego i jaką mamy wartość, aby mieć siłę powiedzieć „jestem wystarczająco dobry, aby powiedzieć NIE i nie brać!”.

Następnie głos zabrała sierż. szt. Barbara Stańko profilaktyk z Komendy Powiatowej Policji w Obornikach, która wyjaśniła młodzieży, czym jest demoralizacja i kogo dotyczy, kto popełnia czyn karalny i jakie zachowanie można tak nazwać, kiedy można trafić na komendę policji, co to jest policyjna izba dziecka, młodzieżowy ośrodek wychowawczy i zakład poprawczy. Policjantka podkreśliła, że niewłaściwe zachowanie, którego skutkiem może być konflikt z prawem, często przekreśla późniejsze, ambitne plany na przyszłość.

Kolejnym z tematów debaty były zagrożenia, z którymi młodzi ludzie mogą spotkać się w Internecie. Tutaj policjantki przedstawiły specyfikę cyberprzemocy w aspekcie samego zjawiska jak również z perspektywy sprawcy i osoby doznającej krzywdy. Uwaga słuchaczy została skupiona pod kątem odpowiedzialności prawnej oraz konsekwencji moralnych związanych z krzywdzeniem drugiego człowieka. Funkcjonariuszki zwracały uwagę na potrzebę wczesnej interwencji oraz współpracy różnych instytucji w celu zapobiegania tragediom wśród młodzieży .Podczas rozmowy wskazano także miejsca i instytucję, które świadczą pomoc osobom dotkniętym cyberprzemocą.


Debata zakończyła się dyskusją, podczas której poruszane były najbardziej nurtujące sprawy młodzieży dotyczące przemocy. Policjanci wspólnie z zaproszonymi gośćmi z uwagą wysłuchali wszystkich głosów i odpowiedzieli na pytania. Wnioski wyciągnięte podczas spotkania znajdą swoje odzwierciedlenie w kolejnych tego typu przedsięwzięciach.

podkom. Izabela Leśnik

Powrót na górę strony