Aktualności

DEBATA SPOŁECZNA W OBORNIKACH

Data publikacji 14.11.2024

13 listopada br., odbyła się debata społeczna zorganizowana przez Komendę Powiatową Policji w Obornikach. Głównym tematem spotkania było bezpieczeństwo seniorów.

13 listopada br., o godz. 10.00 w Obornickim Klubie Senior+ odbyła się debata społeczna dotycząca bezpieczeństwa seniorów.

Do dyskusji na temat bezpieczeństwa gotowi byli: I Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Obornikach nadkom. Magdalena Maślankiewicz – Niedbalska, Naczelnik Wydziału Prewencji podinsp. Arkadiusz Bukowski, Naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego nadkom. Wojciech Stoiński oraz Zastępca Naczelnika Wydziału Kryminalnego kom. Karolina Przysiecka.

Tuż po powitaniu gości przez podkom. Izabelę Leśnik Oficera Prasowego Komendy Powiatowej Policji w Obornikach i wprowadzeniu w cel debaty, głos zabrała Zastępca Komendanta Powiatowego Policji, która przedstawiła stan etatowy jednostki oraz omówiła najczęstsze popełniane przestępstwa na terenie powiatu obornickiego.

Podczas debaty Naczelnik Wydziału Prewencji przedstawił i omówił narzędzia ułatwiające Policji komunikację i wymianę informacji ze społeczeństwem. W tym zakresie zaprezentowane zostały podstawowe założenia Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa oraz aplikacji Moja Komenda. Uczestników spotkania zaznajomiono również z założeniami programu „Dzielnicowy bliżej nas”, którego istotą jest przybliżanie i ułatwianie kontaktu mieszkańca danego rejonu z dzielnicowym.

Główną tematyką spotkania było jednak bezpieczeństwo seniorów. Aby uczulić na skalę problemu, profilaktyk sierż. szt. Barbara Stańko omówiła sprawy na szkodę seniorów, które prowadzone były w ostatnim czasie przez Policję. Zwróciła uwagę, na to, że nie należy przekazywać pieniędzy obcym osobom, a także nie należy podawać danych do bankowości elektronicznej. Policjantka omówiła też metody działania oszustów i zwróciła uwagę na to, że oszuści często wykorzystują presję czasu i „granie” na emocjach. Funkcjonariuszka podkreśliła także, że Policja nigdy nie dzwoni do seniorów z żądaniem pieniędzy, więc jeśli ktoś w takiej sytuacji podaje się za policjanta, na pewno jest oszustem.

Ostatnim punktem spotkania było bezpieczeństwo seniorów w ruchu drogowym. Naczelnik Ruchu Drogowego przedstawił stan bezpieczeństwa na drogach powiatu obornickiego. Przypomniano tutaj także o elementach odblaskowych, które są tak ważne o tej porze roku.

Spotkanie było jednak przede wszystkim okazją do dyskusji. Naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego podsumował wnioski z poprzedniej debaty, która odbyła się rok temu. Nowe uwagi oraz spostrzeżenia mieszkańców zostały przez funkcjonariuszy odnotowane i z pewnością podejmą kroki, aby poprawić bezpieczeństwo mieszkańców.

Powrót na górę strony