Podsumowanie projektu z rodziną katyńską
W Domu Kultury w Objezierzu odbyło się podsumowanie projektu z rodziną katyńską. Celem projektu było dotarcie do rodziny, której przodkowie służyli w przedwojennej Policji Państwowej, a którzy za swoją wierną służbę zostali zamordowani w Ostaszkowie przez funkcjonariuszy NKWD wiosną 1940 r.
W dniu 16.12.2024 r. w godz. 10:00 – 11:30 w Domu Kultury w Objezierzu odbyło się podsumowanie projektu, w którym udział wzięli uczniowie Zespołu Szkół im. Adama Mickiewicza w Objezierzu wraz z Poznańskim Archiwum Historii Mówionej Działu Wydawnictwa Miejskie „Posnania” przy wsparciu Komendy Powiatowej Policji w Obornikach. Na miejscu byli Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Obornikach nadkom. Magdalena Maślankiewicz-Niedbalska, Zastępca Burmistrza Obornik p. Piotr Woszyk, Przedstawiciel Instytutu Pamięci Narodowej w Poznaniu Marcin Podemski, Dyrektor Zespołu Szkół im. Adama Mickiewicza w Objezierzu Edyta Mikołajczak, Wicedyrektor Zespołu Szkół im. Adama Mickiewicza w Objezierzu p. Jarosław Piłat, dyrektor Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy w Obornikach p. Mateusz Klepka, prezes Stowarzyszenia Rodzina Policyjna 1939 Oddział w Poznaniu p. Irena Matuszak. Z Poznańskiego Archiwum Historii Mówionej przybyli kierownik dr Jacek Kubiak, Maciej Męczyński oraz Zuzanna Białas. Ponadto obecne były również p. Annę Krzyżaniak – synowa zamordowanego policjanta Józefa Krzyżaniaka oraz jej córka Aleksandra Piechowiak – wnuczka zamordowanego policjanta Józefa Krzyżaniaka.
Celem projektu było dotarcie do rodziny, której przodkowie służyli w przedwojennej Policji Państwowej, a którzy za swoją wierną służbę zostali zamordowani w Ostaszkowie przez funkcjonariuszy NKWD wiosną 1940 r. Projekt obejmował dotarcie do potomków, przeprowadzenie rozmowy i nakręcenie wywiadu, a także upamiętnienie tych osób, których spotkał tragiczny los. W efekcie, uczniowie szkoły nie tylko przeprowadzili wywiad, ale zebrali materiały, które posłużyły do przygotowania wystawy poświęconej urodzonym w Sławienku k. Obornik policjantom przod. PP Józefowi Krzyżaniakowi i przod. PP Antoniemu Krzyżaniakowi. Podczas podsumowania wyświetlono film z przeprowadzonego wywiadu, zaprezentowano wystawę oraz wręczono drobne upominki z podziękowaniem dla uczniów za zaangażowanie i trud włożony w poznaniu losów przedwojennych policjantów, a potomkom Józefa Krzyżaniaka za podzielenie się historią, udostępnienie dokumentów z rodzinnego archiwum.
Najciekawszą historią jest ta, która dotyczy naszej społeczności lokalnej, naszych przodków. Często występują oni na kartach historii, jako bezimienni uczestnicy wielkich wydarzeń. W szkole uczyliśmy się o wielkich przywódcach, jednakże to zwykli ludzie, na co dzień oddani swoim obowiązkom zawodowym i rodzinnym, przyczyniali się do tego, w jaki sposób historia się potoczyła. Mówiąc, że Policja Państwowa sprawnie funkcjonowała w okresie międzywojennym, należy pamiętać, że to właśnie tacy funkcjonariusze jak Józef Krzyżaniak i Antoni Krzyżaniak oraz wielu innych, których nazwiska zapisane są w nieodkrytych jeszcze dokumentach, codzienną służbą dbali o bezpieczeństwo i porządek publiczny. To oni kształtowali pierwszą polską policję.
TW/IL