Aktualności

Oborniccy policjanci w Dniu Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej oddali hołd Oborniczanom pomordowanym przez ZSRR w czasie II wojny światowej

Data publikacji 13.04.2025

Kierownictwo Komendy Powiatowej Policji w Obornikach oddało hołd pod tablicą pamiątkową przy kościele pw. Miłosierdzia Bożego w Obornikach upamiętniającą pomordowanych przez ZSRR w czasie II wojny światowej Oborniczan

Rok 2025 r. stanowi 85 rocznicę Zbrodni Katyńskiej. Wiosną 1940 r. na polecenie najwyższych władz radzieckich rozpoczęła się likwidacja obozów jenieckich w Ostaszkowie, Starobielsku i Kozielsku. Wymordowano wówczas ponad 22 tys. obywateli II Rzeczypospolitej Polskiej, spośród których 14,5 tys. stanowili żołnierze i funkcjonariusze państwa polskiego. Bezprecedensowa zbrodnia na pozostających pod ochroną międzynarodową jeńcach wojennych, patriotów i elity intelektualnej, miała na celu fizyczną eksterminację narodu polskiego i likwidację państwa polskiego.

W dniu 13 kwietnia 2025 r. kierownictwo Komendy Powiatowej Policji w Obornikach oddało hołd pod tablicą pamiątkową przy kościele pw. Miłosierdzia Bożego w Obornikach upamiętniającą pomordowanych przez III Rzeszę Niemiecką oraz ZSRR w czasie II wojny światowej Oborniczan. Pamiętając o naszych przodkach i przedwojennych kolegach, w imieniu funkcjonariuszy oraz pracowników cywilnych KPP w Obornikach i KP w Rogoźnie, Komendant Powiatowy w Obornikach mł. insp. Tomasz Winiarski wraz z Komendantem Komisariatu Policji w Rogoźnie asp. szt. Marcinem Czubakiem oraz naczelnikami poszczególnych wydziałów złożyli wieniec oraz upamiętnili tych, którzy stojąc na straży niepodległości państwa polskiego oddali swoje życie będąc wierni Rzeczypospolitej Polskiej do końca.

Dnia 13 kwietnia 1943 r. Niemcy w Katyniu ujawnili masowe groby pomordowanych polskich oficerów i żołnierzy. Niedługo potem ujawniono kolejne masowe groby funkcjonariuszy Policji Państwowej, Straży Granicznej, Służby Więziennej, urzędników i innych. Do lat 90. XX wieku, prawda o zbrodniach katyńskich była negowana przez ZSRR, a inne miejsca masowych grobów pozostawały nieznane. Mianem „Zbrodni Katyńskiej” obejmuje się wszystkie miejsca kaźni i mordów polskich jeńców wojennych (żołnierzy, funkcjonariuszy i osób cywilnych), a jej nazwa odnosi się do Katynia, jako pierwszego miejsca ujawnienia masowych grobów. Do lat 90. XX wieku, wiele rodzin nie wiedziało co się stało z ich dziadkami, ojcami, braćmi, mężami. Obecnie dzień 13 kwietnia stanowi umowną datę rocznicy zbrodni katyńskich.  

Jedną z grup tzw. „ofiar katyńskich”, byli przedwojenni funkcjonariusze Policji Państwowej. Osadzeni w obozach jenieckich w Ostaszkowie, Starobielsku i Kozielsku, strzałem w tył głowy zamordowani zostali przez funkcjonariuszy NKWD w Twerze, Charkowie i Miednoje. Wśród nich było 13 policjantów, którzy pełnili służbę w Komendzie Powiatowej Policji Państwowej w Obornikach oraz Posterunkach Policji Państwowej na terenie pow. obornickiego, a także 10 mieszkańców powiatu obornickiego, którzy służyli w Policji Państwowej na obszarze całego państwa polskiego.    

Zawsze pamiętajmy i zachowajmy prawdę historyczną o ofiarach i ich oprawcach. Pamięć o ofiarach zbrodni katyńskiej jest wielkim zobowiązaniem wobec ich tragicznej historii.

TW/IL

  • Policjanci oddali hołd
  • Policjanci oddali hołd
  • Policjanci oddali hołd
  • Policjanci oddali hołd
  • Policjanci oddali hołd
  • Policjanci oddali hołd
  • Policjanci oddali hołd
  • Policjanci oddali hołd
  • Policjanci oddali hołd
Powrót na górę strony