CHROŃ SWÓJ DOM
Data publikacji 25.11.2010
Przed wytypowaniem mieszkania do włamania złodziejom niezbędna jest wiedza o jego zasobach, mieszkańcach i ich stałych przyzwyczajeniach, a także zabezpieczeniach mechanicznych czy elektronicznych, które mają pokonać. Inwencja w zakresie pozyskiwania niezbędnych informacji jest duża. Zazwyczaj w osiedlu wiadomo, jak się komu powodzi. Kto wyjeżdża za granicę, ma dobrej marki samochód, czy posiada wysokiej klasy sprzęt elektroniczny.
Nawet ubiór może świadczyć o zasobach lokatora. Często rozpoznania zasobów mieszkaniowych dokonują złodzieje podając się np. za handlowców sprzedających dywany, jajka itp. wnikliwie obserwując zasoby. Odnotowywane są również przypadki, gdzie o włamaniu decydują tylko i wyłącznie bardzo słabe zabezpieczenia drzwi wejściowych, garażowych, balkonów i okien. Do takich włamań wystarczy tylko odpowiedni łom. Położenie mieszkania jest rzeczą ważną, często właśnie ono decyduje o technice otwarcia. Najbardziej narażone są mieszkania położone na parterze, do nich najłatwiej jest dokonać włamania przez okno lub balkon oraz domy jednorodzinne stojące w odosobnieniu, w dodatku zasłonięte wysokim ogrodzeniem czy drzewami. Odnotowywane są również wejścia do mieszkań położonych na najwyższych kondygnacjach poprzez zjechanie z dachu na linie.
Podsumowując, główne czynniki „kuszące” potencjalnego złodzieja to:
• nieodpowiednie zabezpieczenia mechaniczne,
• brak zabezpieczeń elektronicznych,
• wiedza o domownikach i ich zwyczajach,
• otwieranie drzwi, wpuszczanie do mieszkania nieznanych osób,
• chwalenie się swoim dorobkiem,
• położenie mieszkania,
• pusty lokal,
• brak w mieszkaniu psa,
• brak współpracy z sąsiadem
Jak zabezpieczyć mieszkanie, w czasie naszej nieobecności?
Temat wyczerpuje zawartość nie jednej pracy dyplomowej. Praktycznie należałoby omówić szczegółowo - jakie wymogi winny spełniać drzwi antywłamaniowe, zamki, wkładki zamkowe, szyldy, ościeżnice, zawiasy, okna antywłamaniowe, okucia, klamki do okien i drzwi balkonowych oraz zabezpieczenia elektroniczne.
Należy mieć świadomość, że bardzo duża ilość czynników ma wpływ na to, że mieszkanie jest bezpieczne np. zamki i okucia winny być dobrane zgodnie z konstrukcją drzwi i mocowane za pomocą śrub lub wkrętów właściwych dla materiału w jakim są osadzone, a co jest najważniejsze zabezpieczenia powinny posiadać odpowiednią klasę odporności na włamanie tzn. posiadać certyfikat, do którego wystawiania uprawnione są w Polsce jedynie dwie instytucje, a mianowicie Centralny Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Przemysłu Elementów Wyposażenia Budownictwa „Metalplast” – Zakład Certyfikacji w Poznaniu oraz Instytut Mechaniki Precyzyjnej w Warszawie. Ponadto jako Policja zalecamy do korzystania z usług licencjonowanego pracownika zabezpieczenia technicznego przy zakładaniu, wymianie i naprawianiu zabezpieczeń zarówno mechanicznych jak i elektronicznych. Licencje wydawane są przez Komendanta Wojewódzkiego Policji. Odradzamy korzystania z usług przypadkowych „fachowców”.
Jeżeli nie stać nas na certyfikowane zabezpieczenia chroniące nasze mienie winniśmy stosować pozorację naszej obecności w domu / zapalone światło, muzyka, wyciąganie listów ze skrzynki pocztowej itp. Angażujmy się wspólnie z sąsiadami w akcje obserwacji i pilnowania mieszkań. Reakcja sąsiada może odwieść włamywacza od próby włamania. By zminimalizować ewentualne straty, ubezpieczmy swoje mieszkanie.