KRAJOWY PROGRAM PRZECIWDZIAŁANIA PRZEMOCY W RODZINIE NA LATA 2014-2020
Data publikacji 08.08.2014
Informujemy, że 29 kwietnia 2014r. Rada Ministrów zatwierdziła Uchwałą Nr 76 KRAJOWY PROGRAM PRZECIWDZIAŁANIA PRZEMOCY W RODZINIE NA LATA 2014-2020. Program ten został dostosowany do obowiązujących przepisów prawa z zakresu przeciwdziałania przemocy w rodzinie. W celu realizacji głównych obszarów jego działania poniżej prezentujemy dane teleadresowe podmiotów a także zakres realizowanych przez nie działań.
Przemoc w rodzinie
Zgodnie z art. 2 ust. 2 ustawy z dnia 29 lipca 2005 roku o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie (Dz. U. Nr 180 poz. 1493 ze zm.) przemoc w rodzinie to jednorazowe albo powtarzające się umyślne działanie lub zaniechanie naruszające prawa lub dobra osobiste osób najbliższych (w rozumieniu art. 115 § 11 Kodeksu karnego), a także innych osób wspólnie zamieszkujących lub gospodarujących, w szczególności narażające te osoby na niebezpieczeństwo utraty życia, zdrowia, naruszające ich godność, nietykalność cielesną, wolność, w tym seksualną, powodujące szkody na ich zdrowiu fizycznym lub psychicznym, a także wywołujące cierpienia i krzywdy moralne u osób dotkniętych przemocą.
Osobą dotkniętą przemocą w rodzinie może być każdy!, a w szczególności:
współmałżonkowie, partnerzy w związkach nieformalnych, dzieci, osoby starsze, osoby niepełnosprawne.
Najczęstsze formy przemocy w rodzinie to:
Przemoc fizyczna, np. bicie, popychanie, szarpanie, kopanie, duszenie, policzkowanie.
Przemoc psychiczna, np. obrażanie, wyzywanie, wyśmiewanie, szydzenie, okazywanie braku szacunku, poniżanie w obecności innych osób, kontrolowanie i ograniczanie kontaktu z bliskimi, poddawanie stałej krytyce.
Przemoc seksualna, np. wymuszanie pożycia seksualnego, wymuszanie nieakceptowanych zachowań seksualnych, wymuszanie seksu z osobami trzecimi.
Inny rodzaj zachowań, np. zmuszanie do oddawania uzyskiwanych środków finansowych, uniemożliwienie podjęcia pracy, niezaspakajanie podstawowych potrzeb materialnych, niszczenie rzeczy osobistych, demolowanie mieszkania, wynoszenie sprzętów domowych i ich sprzedawanie, pozostawianie bez opieki osoby, która z powodu choroby, niepełnosprawności bądź wieku nie może samodzielnie zaspokoić swoich potrzeb, zmuszanie do picia alkoholu, zmuszanie do zażywania środków odurzających, substancji psychotropowych lub leków.
PRZEMOC W RODZINIE JEST PRZESTÊPSTWEM !!! PRAWO ŚCIGA SPRAWCóW PRZESTÊPSTW PRZECIWKO OSOBOM BLISKIM.
art.191§1k.k.
Kto stosuje przemoc wobec osoby lub groźbą bezprawną w celu zmuszenia innej osoby do określonego działania, zaniechania lub znoszenia - podlega karze pozbawienia wolności do lat 3 (ścigane z urzędu)*. art. 197 § 1 k.k.
Kto przemocą lub groźbą bezprawną lub podstępem doprowadza inną osobę do obcowania płciowego, podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10 (ściganie na następuje na wniosek pokrzywdzonego)**.
art. 207 k.k.*
§ 1. Znęcanie się fizyczne lub psychicznie nad osobą najbliższą lub nad inną osobą pozostającą w stałym lub przemijającym stosunku zależności od sprawcy albo nad małoletnim lub osobą nieporadną ze względu na jej stan psychiczny lub fizyczny - podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat.
§ 2. Jeżeli czyn określony w § 1 połączony jest ze stosowaniem szczególnego okrucieństwa, sprawca podlega karze pozbawiania wolności od roku do lat 10.
§ 3. Jeżeli następstwem czynu określonego w § 1 lub § 2 jest targnięcie się pokrzywdzonego na własne życie, sprawca podlega karze pozbawiania wolności od lat 2 do lat 12.
art. 209 §1 k.k.
Kto uporczywie uchyla się od wykonywania ciążącego na nim z mocy ustawy lub orzeczenia sądowego obowiązku opieki prze nie łożenie na utrzymanie osoby najbliższej lub innej osoby i przez to naraża ją na niemożność zaspokojenia podstawowych potrzeb życiowych - podlega karze pozbawienia wolności do lat 2 (ściganie następuje na wniosek pokrzywdzonego)**.
art. 210 § 1 k.k.
Kto wbrew obowiązkowi troszczenia się o małoletniego poniżej lat 15 albo o osobę nieporadną ze względu na jej stan psychiczny lub fizyczny osobę tę porzuca, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.
* ściganie z urzędu polega na tym, że prokurator i policja prowadzą postępowanie niezależnie od woli i zgody osoby pokrzywdzonej. Wycofanie skargi lub odmowa zeznań nie jest podstawą do umorzenia postępowania, jeśli istnieje uzasadnione przypuszczenie, że popełniono przestępstwo.
**ściganie na wniosek polega na tym, że bez wniosku osoby pokrzywdzonej postępowanie w danej sprawie nie może być wszczęte.
PRZECIWDZIAŁANIE PRZEMOCY W RODZINIE
Środki karne, które można orzec w stosunku do osoby skazanej za przemoc w rodzinie:
zakaz kontaktowania się z określonymi osobami,
obowiązek powstrzymywania się od przebywania w określonych środowiskach lub miejscach,
zakaz opuszczania określonego miejsca pobytu bez zgody sądu,
zakaz zbliżania się do określonych osób,
nakaz opuszczenia lokalu zajmowanego wspólnie z pokrzywdzonym.
Kto może zgłosić przemoc w rodzinie?
Każdy kto doznaje lub jest świadkiem przemocy!
Gdzie możesz znaleźć pomoc?
W każdej instytucji takiej jak policja, szkoła, ośrodek pomocy społecznej, ośrodek rozwiązywania problemów alkoholowych czy poradnia zdrowia możesz zgłosić przemoc i poprosić o założenie tzw. "Niebieskiej Karty". Karta taka zostanie przekazana do zespołu interdyscyplinarnego w Twojej gminie, gdzie na posiedzeniu grupy roboczej, na które zostaniesz zaproszony, zostanie ustalony plan pomocy dla Ciebie i Twojej rodziny. Cała procedura "Niebieskiej Karty" jest tajna - nie musisz się więc obawiać, że ktoś postronny dowie się tego, co powiedziałeś w zaufaniu.
Niżej prezentujemy wykaz instytucji/organizacji świadczących pomoc rodzinom dotkniętym przemocą.
1. Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych
Oborniki, ul. Piłsudskiego 76 tel.061 2965777
2 Ośrodek Pomocy Społecznej
Oborniki, ul. Piłsudskiego 76 tel. 061 2961322
3 Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie
Oborniki, ul. 11 Listopada 2a te. 061 2973100
4 Poradnia Psychologiczno - Pedagogiczna
Oborniki, ul. Mickiewicza 4 tel.061 2960439
5 Kuratorzy Sądowi Sądu Rejonowego w Obornikach
Oborniki, ul. Piłsudskiego 47 tel. 061 2961711
6 Gabinety Psychiatryczne
Oborniki, ul. Dobrzyckiego 7m tel. 061 2973631
7 Prokuratura Rejonowa w Obornikach
7 Prokuratura Rejonowa w Obornikach
Oborniki, ul. Starorzecza 2 tel. 061 2974040
8 Komitet Ochrony Praw Dziecka
Poznań, ul. Garbary 97/8 tel.061 8552278
9 Wielkopolskie Centrum Pomocy Bliźniemu „MARKOT”
Rożnowice 33 tel. 067 2610678
10 Punkt Konsultacyjny Dla Ofiar Przemocy
Poznań, ul. Wyspiańskiego 7 tel. 0618412067, 8412068
11 Całodobowy Punkt Interwencji Kryzysowej
Poznań, ul. Niedziałkowskiego 30 tel.0618354865, 8354866,
12 Hostel dla ofiar przemocy
Chyby k/Poznania tel. 061 8142271
13 Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej
Ryczywół, ul. Mickiewicza 10 tel.672837635
14 Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej
Rogoźno, ul. Nowa 4 tel. 672617508
15 Punkt Konsultacyjny Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych
Rogoźno, ul. II Armii Wojska Polskiego 1 tel. 672617960
Ważne!!!
W przypadku doznania przemocy fizycznej, której skutkiem są ślady i uszkodzenia ciała należy niezwłocznie udać się do lekarza. który wyda bezpłatne zaświadczenie o przyczynach i rodzaju uszkodzeń ciała związanych z użyciem przemocy w rodzinie.
Jeśli jesteś świadkiem przemocy w rodzinie warto pamiętać że:
NIEPRAWD¡ JEST, że osoba doznająca przemocy nie prosi o pomoc ponieważ tego nie chce, lub że akceptuje taką sytuację w swoim domu.
Ofiara przemocy w rodzinie nie prosi głośno o pomoc, ponieważ:
Boi się o swoje życie i zdrowie i że nikt nie będzie chciał zeznawać, że doznaje przemocy.
Nie wierzy, że można jej pomóc.
Wątpi, że zgłoszenie przemocy coś zmieni.