Ruch drogowy

ŚWIATOWY DZIEŃ PAMIĘCI O OFIARACH WYPADKÓW DROGOWYCH

W trosce o bezpieczeństwo w ruchu drogowym Zgromadzenie Ogólne ONZ ustanowiło Światowy Dzień Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych. Jest on obchodzony w trzecią niedzielę listopada każdego roku. Śmierć i obrażenia na drodze to zdarzenia nagłe, gwałtowne i z pewnością traumatyczne. Ich wpływ pozostaje długotrwały, czasem nieprzemijający. Pamiętajmy, że bezpieczeństwo na drodze w dużej mierze zależy od nas samych.

Światowy Dzień Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych, który przypada w tym roku na 19 listopada jest poświęcony pamięci wielu milionów zabitych oraz poszkodowanych w wypadkach drogowych, ich rodzinom, bliskim a także najbliższemu otoczeniu. Hołd w tym dniu oddawany jest również zespołom ratunkowym, które niosą pomoc przy tego typu wypadkach. Wśród nich są między innymi funkcjonariusze Policji drogowej oraz specjaliści medyczni.

Światowy Dzień Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych ustanowiły same ofiary zdarzeń drogowych. Ciężar smutku i cierpienia, z którym boryka się ogromna liczba osób jest tym większy, że znaczna część ofiar to ludzie młodzi. Jednym z ważnych aspektów jest również to, że wielu zdarzeniom można było zapobiec. Brawura, lekkomyślność, lekceważenie przepisów ruchu drogowego to z pewnością elementy, które istotnie wpływają na bezpieczeństwo. Bądźmy odpowiedzialni na drodze.

Jeżeli chodzi o historię, to Dzień Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych został zapoczątkowany w 1993 roku przez angielską organizację Road Peace. W 2005 roku Zgromadzenie Ogólne ONZ zaprosiło państwa członkowskie i społeczność międzynarodową do obchodzenia trzeciej niedzieli listopada jako Światowego Dnia Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych. Dzień ten ma być wyrazem uznania dla ofiar wypadków drogowych i ich rodzin jednocześnie stanowić odpowiedź na wielką potrzebę ofiar wypadków drogowych, potrzebę upowszechnienia ich straty i cierpienia.

Każdego dnia na świecie w wypadkach drogowych ginie około 4 tys. osób, a setki tysięcy zostaje rannych i poszkodowanych. Rocznie w wypadkach drogowych na całym świecie ginie ponad 1,2 mln osób. Na polskich drogach dziennie średnio ginie aż 11 osób, a ponad 100 zostaje rannych. Wielu z nich pozostaje kalekami na całe życie i wymaga stałej opieki. Ci, którzy przeżyli wypadki drogowe jak i ich rodziny noszą duchowe zranienia i traumę po tragicznej stracie najbliższych. 

Pamiętajmy, że bezpieczeństwo na drodze zależy w dużej mierze od nas samych. Apelujemy o rozwagę i rozsądek na drodze.

(KWP we Wrocławiu / kp)

Powrót na górę strony