ODPOWIE ZA JAZDĘ W STANIE NIETRZEŹWOŚCI
Wczoraj funkcjonariusze Wydziału Ruchu Drogowego obornickiej Policji zatrzymali do kontroli drogowej osobowego Citroena. Badanie alkomatem wykazało, iż kierowca ma ponad 2,5 promila alkoholu w organizmie. Na mężczyznę czeka teraz sprawa w Sądzie. W wiezieniu może spędzić nawet 2 lata.
Wczoraj (6.03.2018r.) policjanci obornickiej drogówki podczas patrolu miasta Oborniki nadali sygnał do zatrzymania się 41-letniemu mieszkańcowi gminy Oborniki kierującemu osobowym Citroenem. Podczas przeprowadzonej kontroli drogowej funkcjonariusze wyczuli silną woń alkohol. Podejrzenie co do kierowania w stanie nietrzeźwości potwierdziło późniejsze badanie alkomatem. Wynik mężczyzny to ponad 2,5 promila alkoholu w organizmie. Z uwagi na podejrzenie popełnienia przestępstwa kierowania w stanie nietrzeźwości kierującemu zatrzymano prawo jazdy.
Za jazdę pod wpływem alkoholu grozi mu teraz kara nawet do 2 lat więzienia.
To już niestety kolejny kierowca, który mimo licznych apeli o trzeźwą jazdę zasiadł za kierownicą pojazdu.
Przypominamy, że kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości jest przestępstwem zagrożonym karą do 2 lat pozbawienia wolności. Ponadto Sąd może orzec zakaz kierowania pojazdami do 10 lat. W przypadku, gdy kierujący w przeszłości odpowiadał już za powyższy czyn i został prawomocnie skazany, wówczas kodeks karny przewiduje karę nawet do 5 lat pozbawienia wolności oraz dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów.
Jednocześnie kierujemy gorący apel do kierowców, aby za kierownicę sprawnych technicznie pojazdów wsiadali zawsze wypoczęci i trzeźwi. W przypadku wątpliwości co do własnej trzeźwości zanim usiądziemy za kierownicą zbadajmy swoją trzeźwość. W tym celu można udać się do najbliższej jednostki Policji i skorzystać z alkomatu.
Ważne jest również to, by nie być obojętnym, gdy widzimy osobę nietrzeźwą wsiadającą za kierownicę. Należy w miarę możliwości nie dopuścić takiej osoby do kierowania pojazdem. Kiedy okaże się to bezskuteczne niezwłocznie należy powiadomić Policję. Nasza zdecydowana reakcja i brak zgody na jazdę w stanie nietrzeźwości może zapobiec tragedii często wielu rodzin.
(PWi)