OBYWATELSKIE UJĘCIE NIETRZEŹWEGO KIEROWCY
43-letni mieszkaniec gminy Rogoźno odpowie przed Sądem za kierowanie samochodem w stanie nietrzeźwości. Do jego zatrzymania przyczyniła się wzorowa obywatelska postawa przypadkowego kierowcy, który jadąc swoim autem ulicami Rogoźna zwrócił uwagę na niepewnie poruszający się po drodze pojazd marki Daewoo. Gdy ten zatrzymał się przed sklepem zabrał mu kluczyki i wezwał patrol Policji. Badanie trzeźwości wykazało u niego ponad 3,4 promila alkoholu w organizmie.
Do zdarzenia doszło 5 kwietnia br. w godzinach wieczornych. Oficer Dyżurny Komendy Powiatowej Policji w Obornikach został powiadomiony o ujęciu mężczyzny, który najprawdopodobniej kierował samochodem osobowym w stanie nietrzeźwości. Zgłaszający na miejscu poinformował, że jadąc ulicami Rogoźna zauważył pojazd marki Daewoo, który jechał tzw. „wężykiem” . Zaniepokojony tym faktem postanowił zatrzymać pojazd. Mimo wysyłanych sygnałów kierujący koreańskim samochodem zatrzymał się dopiero przed jednym z rogozińskich sklepów. Podczas krótkiej rozmowy zgłaszający wyczuł woń alkoholu od kierującego. Aby uniemożliwić mu dalszą jazdę zabrał mu kluczyki od pojazdu. Kierowca jednak nie miał zamiaru czekać na patrol Policji. Wszedł do sklepu ustawiając się w kolejce. Chwilę później przybyli zaalarmowani Policjanci. W asyście mundurowych mężczyzna opuścił sklep. Podczas badania alkomatem potwierdziło się podejrzenie zgłaszającego. Wynik na urządzeniu pomiarowym dał niespełna 3,4 promila alkoholu w organizmie. Kolejne badanie wskazało już ponad 3,6 promila alkoholu.
Mężczyźnie zatrzymano prawo jazdy.
Za prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości grozi mu teraz kara do 2 lat pozbawienia wolności, utrata prawa jazdy nawet do 10 lat jak i nawiązka w wysokości 5 tysięcy złotych. Wobec kierujących, którzy byli uprzednio prawomocnie skazani za prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości, grozi kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat, dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów oraz nawiązka w kwocie nie mniejszej niż 10.000 złotych.
Policjanci kierują słowa uznania dla obywatelskiej postawy przypadkowego mężczyzny, który zatrzymał pijanego kierowcę. Jego zdecydowana reakcja pozwoliła wyeliminować kolejnego nieodpowiedzialnego kierowcę, który stwarzał realne zagrożenie dla życia i zdrowia innych uczestników ruchu.
O tak zwanym zatrzymaniu obywatelskim mówi art. 243 § 1 Kodeksu postępowania karnego: „każdy ma prawo ująć osobę na gorącym uczynku przestępstwa lub w pościgu podjętym bezpośrednio po popełnieniu przestępstwa, jeżeli zachodzi obawa ukrycia się tej osoby lub nie można ustalić jej tożsamości”. W § 2 doprecyzowano, że osobę ujętą należy niezwłocznie oddać w ręce Policji.
sierż. sztab. Paweł Witzberg